Wiadomości z branży

KOTWICA

nagłówek artykułu

Firma PAFANA S.A. Stoisko 101
Unikatowa technologia wydajnego wytwarzania indywidualnych implantów medycznych twarzoczaszki

lead artykułu
Inżynierowie z Działu Rozwoju Produktów Pabianickiej Fabryki Narzędzi „PAFANA” S.A. opracowali unikatową technologię wydajnego wytwarzania indywidualnych implantów medycznych twarzoczaszki. Indywidualne implanty są projektowane dla konkretnego pacjenta, który uległ urazowi wypadkowemu lub amputowano mu kości twarzoczaszki w wyniku zmian nowotworowych. Odtworzony organ jest projektowany przy użyciu specjalistycznego oprogramowania graficznego przez specjalistów z łódzkiego Bionanoparku na podstawie zapisów z tomografii komputerowej zdrowych i uszkodzonych kości pacjenta. Zweryfikowany model implantu, wydrukowany w technologii 3D jest akceptowany przez chirurga.

ciało artykułu
Zespół technologów i programistów PAFANY wykonuje gotowy implant z materiałów medycznych: typu polietylen medyczny Chirulen lub z medycznego stopu tytanu Ti6Al4V-5ELI.

W warunkach produkcyjnych stosowana jest nowa technologia wytwarzania implantów, która realizowana jest na hybrydowym centrum obróbkowym frezarsko laserowym Laser 1300 da Vinci włoskiej firmy C.B. Ferrari. W obróbce stosowane są wysokowydajne frezy monolityczne zaprojektowane i wykonane w PAFANIE, które pozwalają na obróbkę z wydajnością objętościową obróbki 4 cm3/min i trwałości narzędzia 240 min, realizować ścieżki przebiegu narzędzi o długości łącznej dla jednego narzędzia 100.000 metrów!

Innowacja technologiczna jest zatem rezultatem doboru właściwej konstrukcji narzędzia, konfiguracji maszyny (mocy i momentu obrotowego napędu głównego, prędkości obrotowej, chłodzenia przez narzędzie z wysokim ciśnieniem 70 bar). Specyficzny jest układ obróbkowy z dodatkowym podparciem przedmiotu oraz strategia obróbki poprzez dobór odpowiednich ścieżek narzędzia przez inżynierów PAFANY w programie CAM HyperMill.

Pierwsze implanty wykonane w PAFANIE zostały wszczepione pacjentom, a dzięki indywidualnemu dopasowaniu implantów uzyskano ogromne obniżenie ryzyka reoperacji, co jest typowe dla standardowych implantów handlowych.


Opracował: Andrzej Styczyński, Pabianicka Fabryka Narzędzi „PAFANA” S.A.

KOTWICA

nagłówek artykułu

MITSUBISHI MATERIALS - Stoisko 91
Idealny balans pomiędzy trwałością narzędzia, a zwiększonymi parametrami skrawania

lead artykułu
MITSUBISHI MATERIALS podczas Targów INNOFORM zaprezentują między innymi frezy Mitsubishi Materials serii VFF. Doskonale nadają się do obróbki materiałów o twardości 50÷60 HRC. Ich geometria z podwójnym promieniem naroża, łącząca duży i mały promień krawędzi skrawającej, umożliwia uzyskanie cieńszego wióra podczas frezowania czołowego oraz ułatwia osiągnięcie idealnego balansu pomiędzy trwałością narzędzia, a zwiększonymi parametrami posuwu i prędkości skrawania. Ponadto, dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu wiórów powstających podczas obróbki, redukowana jest siła skrawania w kierunku promieniowym, co powoduje zmniejszenie drgań i odchyłek narzędzia od osi.
ciało artykułu
MITSUBISHI-OBECNI-NA-TARGACH-INNOFORM