
Wiadomości z branży 
Roboty współpracujące firmy Fanuc - nowy standard współczesnych fabryk
Współpraca człowieka z robotem. Hasło, które większości osób przywodzi zapewne na myśl sceny z filmów sci-fi, w rzeczywistości jest bardzo aktualne, acz nie do końca zbieżne z barwną wizją filmowych twórców.
Robot współpracujący niewiele (przynajmniej na pozór) różni się od typowego robota przemysłowego, który pracuje w fabrykach i zakładach produkcyjnych. Firma FANUC ma w swojej ofercie już 5 modeli takich robotów. Na pierwszy rzut oka wyróżnia je zielony kolor, gdyż roboty japońskiej firmy kojarzą się przede wszystkim z barwą żółtą.
Jak pracuje się z takim robotem i co sprawia, że zasłużył on na metkę „współpracującego”?
Przede wszystkim chodzi o względy bezpieczeństwa. Robot musi spełnić szereg określonych norm, które regulują takie kwestie jak maksymalna dopuszczalna prędkość ruchu, czas zatrzymania, czułość, itd. Pracując (dosłownie) ramię w ramię z takim robotem, mamy pewność, że w przypadku gdy znajdziemy się na jego drodze, nie wyrządzi on nam najmniejszej krzywdy. Zwyczajnie zatrzyma się, gdy tylko dotknie przeszkody. Umożliwia to takie przygotowanie stanowiska pracy, by człowiek i robot działali wspólnie, wykonując czynności odpowiednie dla siebie z punktu widzenia wydajności i ergonomii. Przykładem może być tutaj stanowisko inspekcyjne, gdzie robot chwyta i podnosi ważący kilka kilogramów korpus, a pracownik z bliska dokonuje wzrokowej inspekcji i zatwierdza bądź odrzuca dany detal.
