TARGI_INNOFORM_2020

O Targach w Dolinie Narzędziowej

Bydgoski Klaster Przemysłowy oraz Targi w Krakowie Sp. z o.o. zapraszają do udziału w 3. Międzynarodowych Targach Kooperacyjnych Przemysłu Narzędziowo-Przetwórczego INNOFORM®, które odbędą się w dniach 12-14 marca 2019r. 

 

Od wielu lat Bydgoszcz jest centrum przemysłowym województwa kujawsko-pomorskiego. Silny i wciąż rozwijający się sektor produkcyjny zatrudnia niemal połowę wszystkich osób pracujących w mieście, a industrialna przeszłość Bydgoszczy stanowi ważny kontekst dla tworzenia współczesnego klimatu gospodarczego miasta oraz rozwoju bydgoskich przedsiębiorstw, przemysłów kreatywnych czy nowoczesnych technologii i produkcji.

 

Silna i nowoczesna produkcja na globalną skalę

 

Chociaż firmy z sektora przemysłowego stanowią niecałe 9% ogólnej liczby podmiotów gospodarczych działających na terenie Bydgoszczy, zatrudnienie w nich znajduje ponad 50% wszystkich osób pracujących w mieście. Lokalna gospodarka opiera się na takich branżach, jak: elektromaszynowa, środków transportu, narzędziowa i przetwórstwa tworzyw sztucznych, zbrojeniowa, elektroniczna, telekomunikacyjna czy spożywcza, a bydgoskie przedsiębiorstwa z sukcesem operują na europejskich i światowych rynkach, dołączając do grona liderów w swoich branżach. Można do nich zaliczyć takie firmy, jak: PESA Bydgoszcz S.A., ABRAMCZYK Sp. z o.o., IMMOBILE Group (dawniej MAKRUM S.A.), BELMA S.A. czy Projprzem S.A. Walory inwestycyjne miasta są doceniane nie tylko przez polskich, lecz także przez wielu zagranicznych inwestorów, jak Unilever, Tyco Electronics (grupa TE Connectivity) czy Neupack.

Dobrze rozwinięty bydgoski sektor przemysłowy odgrywa dominującą rolę w regionalnym eksporcie. Dziś w Bydgoszczy rozwija się nowoczesna produkcja i technologia, a wytwory lokalnych firm trafiają do klientów z całego świata. Dodatkowo, rozwój i umiędzynarodowienie sektora aktywnie wspierają działania Bydgoskiego Klastra Przemysłowego, posiadającego od 2016 r. status Krajowego Klastra Kluczowego.

 

Intensywny rozwój bydgoskiej branży narzędziowo-przetwórczej
 

Duże znaczenie w Bydgoszczy ma branża narzędziowo-przetwórcza. Mówiąc o jej potencjale warto wskazać, że w mieście obecnych jest ponad 190 przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem tworzyw sztucznych i ok. 30 narzędziowni, a zatrudnienie w nich znajduje ok. 4000 osób. Obecne w Bydgoszczy przedsiębiorstwa z branży narzędziowo-przetwórczej realizują nowe inwestycje i odnotowują intensywny rozwój (od 2013 r. zatrudnienie wzrosło o ok. 400 osób, a wynagrodzenia o ok. 18%). Wśród nich można wymienić takie firmy, jak: SIROPOL sp. z o.o., APLEX sp. z o.o., HANPLAST sp. z o.o. HOLKAP sp. z o.o., KAPLAST sp. z o.o., KLG sp. z o.o., Lifocolor Farbplast sp. z o.o., NOVUMPLAST, ARRK Shapers Polska sp. z o.o., POLITECH sp. z o.o., KONEK PSN sp. j. czy TMR Plastics sp. z o.o.

 Targi INNOFORM w Bydgoszczy

Pit1233 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14824435

 

 

 

Rosnący rynek magazynowo-logistyczny

 

Silny sektor produkcyjny w Bydgoszczy, w połączeniu z dogodną lokalizacją w trójkącie pomiędzy Warszawą, Poznaniem i Trójmiastem, sprzyja także rozszerzaniu się w mieście rynku magazynowo-logistycznego. Centralne położenie Bydgoszczy na mapie Polski, dostęp do międzynarodowego lotniska, jak też doskonałe skomunikowanie z portami morskimi w Gdańsku i Gdyni oraz dużymi ośrodkami gospodarczymi, jak Berlin czy Wrocław – to istotne czynniki przemawiające na korzyść miasta w perspektywie wyboru lokalizacji przez inwestorów z sektora magazynowo-logistycznego. Na wzrost atrakcyjności Bydgoszczy jako centrum logistycznego wpływa także perspektywa budowy dróg ekspresowych S5 i S10, które połączą Wybrzeże ze Śląskiem oraz Warszawę ze Szczecinem.

Sektor produkcyjny i powiązany z nim magazynowo-logistyczny to dla Bydgoszczy kluczowe obszary w kontekście dalszego rozwoju gospodarczego miasta. Potencjał Bydgoszczy został już zauważony m.in. przez deweloperów, którzy spoglądają w tym kierunku w kontekście uruchamiania inwestycji w postaci nowoczesnych powierzchni magazynowych. W ciągu ostatnich dwóch lat ich zasób dynamicznie się zwiększył, ze 188 000 m2 do 345 000 m2. Tymczasem w realizacji i planowaniu jest jeszcze ponad 210 000 m2 nowoczesnych parków magazynowych o wysokim standardzie.

 

Atrakcyjne warunki dla inwestorów
 

Do sprzedaży w Bydgoszczy przeznaczone są rozległe tereny (ok. 150 ha) położone w całości w granicach miasta, zlokalizowane w niewielkiej odległości od międzynarodowego portu lotniczego oraz zapewniające dogodny dostęp do dróg krajowych i transportu kolejowego. Poza typowymi, niezabudowanymi terenami typu greenfield, Bydgoszcz ma do zaoferowania tereny typu brownfield, z gotowymi już halami magazynowo-produkcyjnymi. Oferowane działki są wyposażone w infrastrukturę drogową i techniczną oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, tak aby potencjalny inwestor mógł skoncentrować się wyłącznie na wyborze odpowiadającej mu nieruchomości. Wygodnym źródłem informacji dla przedsiębiorców w tym zakresie jest prowadzona przez Bydgoską Agencję Rozwoju Regionalnego i stale aktualizowana internetowa baza ofert inwestycyjnych, która zawiera dostępne tereny i obiekty o różnej wielkości i przeznaczeniu.

Ważnym aspektem dla inwestorów i dla dalszego rozwoju sektora produkcyjnego i magazynowo-logistycznego w mieście jest dostęp do odpowiednich zasobów ludzkich. Bydgoszcz i najbliższą okolicę w promieniu 50 km zamieszkuje łącznie ok. milion osób, a na uczelniach zlokalizowanych w mieście kształci się ponad połowa ogólnej liczby studentów województwa. Dodatkowym atutem dla inwestorów często bywa też fakt, że już na poziomie szkół średnich Bydgoszcz wyraźnie ukierunkowała się na edukację o profilu technicznym. Miasto aktywnie wspiera także współpracę instytucji edukacyjnych ze środowiskiem biznesowym.

 

Targi INNOFORM w sercu Doliny Narzędziowo-Przetwórczej

Pit1233 - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10658076

 

 

 

Profesjonalne wsparcie procesów inwestycyjnych

 

Sprawną i efektywną realizację procesów inwestycyjnych w mieście kompleksowo wspiera Bydgoska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR), która oferuje obsługę inwestycji w formule „one stop shop” oraz pomoc w ramach tzw. opieki poinwestycyjnej. W BARR inwestor może liczyć m.in. na wsparcie w wyszukaniu odpowiedniego terenu lub powierzchni zabudowanej, uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych i pozwoleń, przeprowadzeniu procesów rekrutacyjnych czy aplikowaniu o dostępne w mieście zachęty inwestycyjne. Przedsiębiorcy uzyskują też w Agencji pomoc przy ubieganiu się o dostępne fundusze na rozwój swojej działalności, a ponadto mają szansę uczestniczyć w giełdach kooperacyjnych lub korzystać z licznych szkoleń i warsztatów biznesowych.

Poza wspomnianą opieką ze strony BARR, inwestorzy poszukujący dogodnego miejsca na ulokowanie swojej inwestycji mogą liczyć w Bydgoszczy na dodatkowe zachęty w postaci np. zwolnień z podatku od nieruchomości czy instrumentów wspierających tworzenie nowych miejsc pracy. W zależności od preferencji i potrzeb danego przedsiębiorcy, Bydgoszcz oferuje zróżnicowane formy zachęt, a specjaliści BARR indywidualnie doradzają inwestorom w doborze najkorzystniejszych rozwiązań.

Atrakcyjna oferta terenów inwestycyjnych, wciąż rozbudowywana i modernizowana infrastruktura, przyjazny klimat do życia i prowadzenia biznesu, a także dostęp do wykwalifikowanej kadry sprawiają, że Bydgoszcz jest dla inwestorów rynkiem posiadającym ogromny potencjał do dalszego wzrostu. Potwierdzają to zarówno już zrealizowane z sukcesem inwestycje czy kolejne zapytania spływające do BARR, jak również liczne wyróżnienia przyznane Bydgoszczy, jako miastu najbardziej przyjaznemu inwestorom w Polsce.

 

Sprawdź aktualną bazę ofert inwestycyjnych w Bydgoszczy:

www.zainwestuj.bydgoszcz.pl

 

Targi INNOFORM w Dolinie Narzędziowo-Przetwórczej

Zadanie jest współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego Sp. z o.o.